Michal Stehlík, milovník přírody a hor, vášnivý fotograf, kameraman a cestovatel, testoval objektiv Tamron 28-300mm F/4-7.1 Di III VC VXD pro bezzrcadlovku Sony Alpha A7 IV. Co jej zaujalo? Co by mu vytknul? Přečtěte si jeho kompletní recenzi a zkušenosti.
Tamron se letos zaměřil na aktualizaci svých superzoomů a po nedávném představení skvělé „padesát-třístovky” tu máme rozsahově podobný, přesto ale odlišný TAMRON 28-300 mm F/4-7.1 Di III VC VXD. Lehce jsem se téhle recenze obával, neb tohle sklo nahrazuje mou na krajiny a cestování vůbec nejoblíbenější „dvacetosm-dvoustovku” a přidat 100mm rozsahu, při zachování rozumné obrazové kvality, je pro výrobce obecně nemalou výzvou. Tamron ale poslední dobou ukazuje, že se svými pokročilými technologiemi dokáže na poli optiky nemalé zázraky a my si teď postupně ukážeme, jak si s tímhle rébusem poradil tentokrát.
Jasně, hned na úvod je třeba si přiznat, že i přes veškerý pokrok v optických technologiích se superzoomy nemohou plně vyrovnat dražším a specializovanějším objektivům; koneckonců, to ani není jejich cílem. Jejich hlavní předností zůstává neuvěřitelná všestrannost, kompaktní rozměry, široký rozsah ohniskových vzdáleností a super nízká váha. Tohle jsou vlastnosti, kvůli kterým na několikadenním tripu v horách, na cestách, nebo s třeba na dovolené s rodinou, s lehkostí v duši přimhouříte oko nad trochu “měkčími” rohy.
Nový TAMRON 28-300 mm F/4-7.1 Di III VC VXD (interní označení A074) v sobě snoubí tohle všechno a nad mou milovanou 28-200 přidal ještě několik dalších „vychytávek”.
Nejprve si ale vysvětlíme, co všechny ty zkratky znamenají:
- Di III (Digitally Integrated Design) – skla specificky navržená pro bezzrcadlovky s vyměnitelnými objektivy, v tomhle případě pro Sony Full Frame E-mount, neboli Sony FE.
- VC (Vibration Compensation) – patentovaný mechanismus optické stabilizace obrazu
- VXD (Voice-coil Extreme-torque Drive) – mechanismus ostření lineárního motoru pro extrémně rychlý a vysoce přesný pohyb (ve srovnání s konvenčním pohonným systémem lineární motor výrazně snižuje hluk a vibrace pohonu). Momentálně nejlepší autofocus systém, který Tamron nabízí.
Kvalita obrazu a výkon
Na periferii obrazu, kde jsou světelné paprsky lámané pod ostřejším úhlem než na středu, ale dochází k postupnému poklesu ostrosti ve směru od středu k rohům a obraz nám v nich “měkne”. Situace se mírně zlepšuje při vyšším zaclonění, ale úplný zázrak zde nečekejte. Tohle je “cena” za 272mm ohniskových vzdáleností.
Na obou koncích (28mm a 300mm) je, celkem očekávatelně, patrná vinětace (jednoduše odstranitelná v post procesu), kdy ale vyšším zacloněním, případně směrem ke středním ohniskovým vzdálenostem postupně mizí a stává se téměř nepostřehnutelnou.
Nad tohle všechno vám Tamron nabídne minimální zaostřovací vzdálenost (MOD) 19cm na širokém konci a maximální zvětšení 1:2.8, takže si na výletech užijete i trochu toho “makra”.
Tamron 28-300mm F/4-7.1 Di III VC VXD – pár základních parametrů:
- Modelové označení: A074
- Ohnisková vzdálenost: 28-300mm
- Světelnost objektivu: F/4 – 7.1
- Optická konstrukce: 20 členů ve 13 skupinách
- Počet lamel clony: 9
- Minimální zaostřovací vzdálenost: 0,19m (WIDE) / 0,99m (TELE)
- Průměr filtrů: 67mm
- Stabilizace: ano
- Váha: 610g
- Délka: 126mm
- Utěsněný proti vlhkosti a prachu
- Kompatibilní se softwarem TAMRON Lens Utility – aktualizace firmware a optimalizace funkcí objektivu
Konstrukce a ergonomie
A byla to velmi dobře zvolená strategie. Díky svým kompaktním rozměrům 28-300mm úplně svádí ji vzít kamkoliv s sebou a vzhledem k celkem širokému konci nechat svůj oblíbený “širokáč” v pohodě doma. V těch několika málo situacích, kdy mi chyběl, jsem prostě složil jednoduché panorama, neb 28mm už pokrývá celkem slušný úhel záběru – 75°23’.
Všechna nová těla, která Tamron vypustil během posledních 2 let, padnou perfektně do ruky. Díky vylepšené ergonomii a použitím lesklejšího povrchu došlo k výraznému zlepšení odolnosti proti poškrábání a otiskům prstů. Chod obou prstenců (ostření a zoom) je krásně plynulý a díky upravenému tvaru vroubkování (drážky jsou hlubší a mají pocitově lepší grip) se skvěle ovládají.
Ochuzeni nezůstaneme ani o, u Tamronu již standardní, USB-C port pro aktualizaci firmware, či přizpůsobení dostupných funkcí objektivu (např. metody ostření – nelineární/lineární, programování zmíněného tlačítka atd.) a to vše v pohodlí domácího prostředí pomocí bezplatně stažitelného software Tamron Lens Utility. Majitelé mobilních zařízení se systémem Android mohou navíc použít i mobilní verzi a přizpůsobit si tak objektiv svým potřebám a stylu tvorby rovnou v terénu (to rozhodně oceníte zejména při natáčení videa).
Takže pro koho tedy je?
Ne, nedostanete z něho fotky ostré jako z GMek, nebo podobných skvostů jako je Tamron 35-150mm, musel by potom vážit “tunu” a o případných rozměrech lepší nemluvit. Nicméně naprosto fantastickou službu vám udělá všude tam, kde se nechcete/nemůžete tahat s těžkou technikou a prioritou je pro vás tak hlavně kompaktnost a rozsah, při pořád velmi slušné obrazové kvalitě.
Za 24 990kč (doporučená MOC distributorem pro ČR a SR – www.penta.cz) dostanete více než desetinásobný zoom, stabilizaci, extrémně rychlý autofocus a možnost se při svých kreativních toulkách realizovat od lehkého makra až po vypichování detailů v přírodě. Navíc, pokud si objektiv zaregistrujete na oficiálních stránkách https://5years.tamron.eu/ do dvou měsíců od zakoupení, dostanete k tomu ještě 5 let záruky.
Tak zase příště,
Michal Stehlík